Кошарка СПОРТ

Бостон ќе го повлече дресот на легендарниот Кевин Гарнет

Селтикс го повлекуваат дресот со број пет што го носeше легендарниот Кевин Гарнет.

Бостон, за време на синоќешниот натпревар со Лос Анџелес Клиперс, објави дека ќе го повлече дресот со број на Гарнет од следната сезона.

Гарнет играше во Бостон до 2007 до 2013 година и беше еден од клучните играчи што ги водеше Селтикс до 17-тиот шампионски прстен во историјата на франшизата во 2008 година.

Таа сезона, тој беше избран во идеалната петорка на НБ  и беше прогласен за најдобар дефанзивец.

Играше 21 сезони во најсилната кошаркарска лига во светот и 15-пати беше учесник на Ол-стар натпреварот.

Поврзани вести

Нојер: Проблем е што на секој натпревар треба да постигнеме дури три гола за да победиме

Maja_Serafimova

Голден стејт со нов пораз

Влатко Зорба

Наполи нуди 40 милиони евра за Халанд

Коби Брајант имал договор со сопругата да не летаат никогаш заедно

Светот во неверување: Деветмина загина во приватниот хеликоптер на Коби Брајант

Никола Поповски

Клоп: Не е можно да ја завршиме сезоната без пораз

Влатко Зорба