СПОРТ Фудбал

Четворица фудбалери на Барса не се согласувале со намалувањето на платите

Каталонскиот весник Спорт опиша како поминал процесот на намалување на платите во Барселона. Приказната се заснова на извори од изданието од Барселона. Претседателот на Лос Парови, Пеп Бартомеу иницирал телефонски конференциски повик со капитените Лионел Меси, Серхио Бускетс, Жерард Пике и Серхио Роберто. Сите четворица рекле дека ја разбираат ситуацијата и сметаат дека е соодветно да се намалат платите додека трае вонредната состојба.

Истиот ден капитените почнале да разговараат со сите играчи во составот, без да навлегуваат во финансиски детали. Поголемиот дел од групата ја прифатиле идејата и во принцип се согласиле за дејствата на раководството. Четворица играчи (не се дадени имиња) од првиот тим изразиле несогласување, наведувајќи два мотива. Како прво, тие изразиле разочарување од медиумската кампања за намалување на платите, без да е разговарано со нив, играчите.

Второ, тие потсетија на избувнувањето на „Барсагејт“ пред неколку недели дека „Камп Ноу“ платил 1 милион евра на медиумска група која бесрамно го валка името на некои од легендите на Барселона, како и политичките непријатели на Бартомеу.

– Нашите пари ќе одат да се плати 1 милион за „Барагејт“, нели, прашале навредените.

После изразеното несогласување, капитените, предводени од Меси, зборувале индивидуално со незадоволните да ги убедат кој е вистинскиот потег. На крајот на краиштата, на 28 март, сите дале своја согласност и еден ден подоцна капитаните го објавија ова до претседателот.

Играчите решија да напишат заедничка порака на социјалните мрежи (што во некои ставови беше остро против дел од раководството) за да покажат дека тие се сплотен тим. Тоа беше иницирано од играчите кои првично изразија незадоволство од предлогот на Бартомеу.

Поврзани вести

Солскјер: Рашфорд ја прикажа најдобрата партија под мое водство

Влатко Зорба

Роналдо сака да се врати во Реал, објави негов пријател

На Балотели му забранија интервју со порно sвезда

Оставки во врвот на Барса

Фетел: Поради парите напредуваат многу спортисти, но понекогаш доаѓа границата

Венгер: Баерн едноставно го украде Гнабри од Арсенал