СПОРТ Фудбал

Дешамп ќе ја предводи Франција до 2022 година

Фудбалската федерација на Франција (ФФФ) постигна нов договор со селекторот на националниот тим Дидие Дешамп. Според „Ле Фигаро“, новиот договор ќе биде пресметан до 2022 година. Ова ќе биде официјално објавено во блиска иднина.

Дешамп ја предводи Франција од 2012 година. Минатата година тој го водеше тимот до трофејот на Светското првенство во Русија.

Неговиот тековен договор важи до крајот на ЕУРО 2020. Следниот договор ќе биде пресметан до крајот на Мундијалот во 2022 година.

Поврзани вести

Роналдо е вториот играч во светот со 100 гола за националниот тим

Влатко Зорба

Куман се согласи на тригодишен договор со Барселона

Мареј ќе се приклучи на селекцијата на Велика Британија за дуелите од „Дејвис купот“

Maja_Serafimova

Фонсека по 0:0 со Интер: На моменти целосно го контролиравме натпреварот

Влатко Зорба

Златан ги малтретирал соиграчите? Имало и работи кои требало да се пријават во полиција, но никој не смеел да се јави!

Stefanija Kuzmanovska

Уште еден играч на Ливерпул позитивен на Ковид-19

Никола Поповски