СПОРТ Фудбал

Драконска казна од УЕФА: Двегодишна суспензија од ЛШ за Манчестер Сити!

УЕФА му изрече драконска казна на англискиот првак Манчестер Сити заради кршење на финансискиот фер плеј.

На „граѓаните“ им е забрането учество во натпреварувањата под покровителство на УЕФА, Лигата на шампиони и Лига на Европа во наредните две сезони.

казната не се однесува на постоечкиот циклус на натпреварување, па Манчестер Сити ќе ја продолжи борбата во елитното натпреварување во кое го чека двомеч со Реал Мадрид.

Освен суспензија, УЕФА го казни Сити и парично, па клубот ќе мора да плати дури 30 милиони евра.
УЕФА ја изрекла оваа жестока казна затоа што докажала дека „граѓаните“ повеќе пати ги кршеле правилата за лиценцирање и финансискиот фер плеј во периодот од 2012 до 2016 година.

Манчестер Сити има право на жалба на Спортскиот суд во Лозана.

Поврзани вести

Шевченко има желба да биде тренер во Премиер лигата

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

Никола Поповски

Јута: Руди Гобер и Донован Мичел го победија коронавирусот

Не се знае колку играчи се позитивни: Осуммина лица од Бешикташ заразени со коронавирус

Предложени нови термини за Премиер лигата

Stefanija Kuzmanovska

Ливерпул, Хамилтон и Мареј меѓу номинираните за „Лауреус“ наградите

Влатко Зорба