Други спортови

Циципас е првиот финалист на завршниот турнир во Лондон

Стефанос Циципас е првиот финалист на завршниот АТП турнир во Лондон.

Дваесет и едно-годишниот Грк го победи шесткратниот шампион Роџер Федерер со 6:3, 6:4 во првото полуфинале и ќе спори в недела со Доминик Тим или Александар Зверев, кои играат вечерва.

Триесет и осум-годишниот Швајцарец се бореше до последен момент со својот далеку помлад ривал, но не издржа и отстапи пред својот противник по 1 час и 36 минути игра.

Поврзани вести

Моника Селеш проговори за нарушеното здравје

Ѓоковиќ патува за Америка, ќе игра на УС Опен

Влатко Зорба

Федерер за поразот од Ѓоковиќ: Знаев дека имам само 3% шанси да победам

Никола Поповски

Надал се налути на прашањето од италијански новинар (ВИДЕО)

Наградниот фонд на Австралија опен е зголемен за 13,6 проценти

Официјално: Потврден датумот и местото на борбата Џошуа – Пулев