Други спортови

„Вимблдон“ откажан за прв пат по Втората светска војна

Најтрофејниот тениски турнир на Вимблдон официјално е откажан и нема да се одржи оваа година. Ова е случај за прв пат по Втората светска војна.

Одлуката се чекаше со оглед на пандемијата со коронавирусот, со кој беа откажани голем број на големи спортски настани, меѓу кои Европското првенство и Олимпијадата.

Организаторите на Вимблдон процениле дека не можат да го организираат турнирот на други датуми до крајот на годината и во целост решиле тој не се одржи.

Поврзани вести

Тони Фергусон: Хабиб не се тепал на улица

Влатко Зорба

Броевите 8 и 24: Ѓоковиќ со последна почит до Коби (видео)

Никола Поповски

Мекгрегор се враќа во октагонот на 18 јануари

Maja_Serafimova

Спортистите кои обезбедија квота за Токио 2020, ќе ги задржат своите места за следната година

Циципас е првиот финалист на завршниот турнир во Лондон

Влатко Зорба

ИААФ призна грешка, но нема да повтори трка: Шпанецот Ортега оштетен во финалето на 110 метри со пречки

user5