СПОРТ Фудбал

Две места напредуваше македонската репрезентација на најновата ФИФА рејтинг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од две позиции на ФИФА ранг листата за месец септември.

„Црвено-жолтите“ по победата над Ерменија, и нерешениот исход со Грзуија во Лигата на нации, се најдоа на 66. место на рангирањето коешто денес го изврши Светската фудбалска асоцијација.

Лидер е Белгија, пред Франција и Бразил. Во ТОП 10 се и: Англија, Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Аргентина и Колумбија.

Најголем скок, од шест места направи Русија која сега е 32., а најголем пад имаат Словачка и Естонија кои го расипаа својот пласман за четири позиции.

Поврзани вести

Де Лихт: Работите постепено си доаѓаат на место

Влатко Зорба

Фабрегас: Веќе осум години не разговарам со Гвардиола

Stefanija Kuzmanovska

Скандал: Тестови за бременост без знаење на ракометарките на Нант

Менаџерот на Вест Хем разнесува овошје и зеленчук на локалното население

Влатко Зорба

Водечки епидемиолози песимисти за спроведувањето на Олимпијадата во 2021 година

Stefanija Kuzmanovska

Гвардиола по поразот: Многу лош ден

Влатко Зорба