Ракомет СПОРТ

Еден бараж двомеч за македонските ракометари за СП 2021

Македонските ракометари ги дели само еден бараж двомеч за пласман на Светското првенство во Египет во 2021 година. Европската ракометна федерација (ЕХФ) попладнево го објави квалификацискиот формат за мундијалот што оди во полза на „црвено-жолтите“.

Квалификациите ќе почнат во април во четири бараж двојки што ќе бидат формирани со жрепка. Во нив ќе учествуваат Русија, БиХ, Летонија и Полска како најслабо пласирани селекции од ЕП 2020 и Романија, Турција, Израел и Литванија кои успешно ги минаа претквалификациите.

Подобрите од четирите пресметки ќе продолжат во јуни на финално одмерување на силите за СП 2021.

Поврзани вести

Дел Пјеро со критики за Роналдо: Напуштањето на стадионот пред крајот на мечот не е убаво

Влатко Зорба

„Дизни Ворлд“ може да биде домаќин на остатокот од сезоната во НБА

Михајловиќ на тренинг на Болоња: Шефот се врати каде што припаѓа (ФОТО)

Еурофарм Работник поразен во Словачка

Влатко Зорба

ФИФА ќе издвои 16 милиони долари за да им помогне на играчите кои не добиле плата од своите клубови

Леброн го уништи Мајами и им го донесе на Лејкерси 17. трофеј во историјата на НБА (ВИДЕО)