СПОРТ Фудбал

Евертон заинтересиран за играчот на Гремио, Евертон

Премиерлигашот Евертон покажува интерес за напаѓачот на Гремио и репрезентацијата на Бразил, Евертон, пренесува „Скај спортс“. Новиот тренер на тимот од Ливерпул, Карло Анчелоти, бара засилување во нападот, откако го смени системот во 4-4-2.

Извршниот директор на бразилскиот клуб, Клаус Камара, го потврди интересот на Британците, но истакна дека сè уште не е примен официјална понуда.

Дваесет и тригодишниот напаѓач настапи на 57 натпревари во сезоната 2019 и постигна 20 голови.

Во 2018 година Евертон дебитираше во репрезентацијата на Бразил. На неговото конто во дресот на „кариоките“ се три гола на 14 натпревари.

Поврзани вести

Евертон се интересира за Алегри

Maja_Serafimova

Кин и Карагер ги одбраа најдобрите 11 од сегашниот тим на Ливерпил и генерацијата на Јунајтед од 1999 година

Никола Поповски

ПСЖ не се задоволни од формата на Нејмар

Влатко Зорба

Хјустон ја прекина победничката низа на Бостон од седум натпревари

Никола Поповски

ЛАСК е најубавата приказна во Лига на Европа: Најскапиот играч 500.000 евра, стадион со 6.000 места

Петар Ангелов потпиша за РК Пролет