СПОРТ

ФА го предлага Вембли за завршување на сезоната во Премиер лигата

Англиската фудбалска асоцијација (ФА) го предлага националниот стадион „Вембли“ и „Ст. Џорџ парк“, Националниот фудбалски центар, како стадиони за да и помогнат на Премиер лигата да заврши, пренесува „Тајмс“, повикувајќи се на извор запознаен со случајот.

„Вембли“ може да прифати неколку натпревари во ист ден, ограничувајќи го патувањето од објект до објект, веднаш штом ќе се олеснат мерките, се вели во информацијата, додавајќи дека навивачи тешко ќе бидат пуштени на стадионите. Фудбалот во Англија е прекинат од 13 март и неговото враќање зависи од медицинските препораки и поддршка од владата.

„Кога знаеме повеќе за механизмите за итни случаи и за излезните механизми, можеме да видиме кои опции се можни“, изјави извор за „Тајмс“.

„Ст. Џорџ парк“, кој има 228 соби за гости и 13 терени, од кои пет се осветлени, може да се користи како карантински тренинг центар, се додава во информацијата.

Поврзани вести

Српски медиуми: Ова е моментот кога Ѓоковиќ се зарази со корона? (ВИДЕО)

Александар Петровски

Олимпискиот оган денеска ќе им биде предаден на организаторите на „Токио 2020“

На англиската Премиер лига поуспешни беа гостинските екипи

Maja_Serafimova

Деветти триумф во низа за Селтикс (ВИДЕО)

Финалето Ѓоковиќ и Федерер од 2019 година, најдобро во историјата

Stefanija Kuzmanovska

Фиго на второ место на рангирањето на најскандалозните трансфери според ЕСПН