Авто/мото СПОРТ

Ферари му испрати на Фетел втор предлог за продолжување на договорот

Ферари му испрати втор предлог на германскиот пилот Себастијан Фетел за обновување на договорот, пренесува инсајдер во Ф1.

Според изворот, италијанскиот тим му нуди на Фетел двегодишен договор со можност за продолжување. Се соопштува дека Ферари сепак сака да ја намали платата на Фетел. Според сегашниот договор, Германецот добива околу 30 милиони долари годишно, но тимот сака да ја изедначи неговата заработка со платата на неговиот клупски колега Шарл Леклер (12 милиони долари).

Фетел претходно ја отфрли понудата на Ферари да го продолжи договорот за една година и го нарече „исмејување“. Тековниот договор со тимот важи до крајот на 2020 година. Пријавено е дека во случај на заминување на четирикратниот светски шампион од Ферари, неговото место ќе го поплни Карлос Саинц (Мекларен) или Даниел Рикиардо (Рено).

Поврзани вести

Прва исповед на Роналдињо по затворот: Бев зачуден кога ги видов документите

Stefanija Kuzmanovska

Ванеса Брајант ја тужи компанијата што го изнајмила хеликоптерот: Тврди дека пилотот бил невнимателен

Никола Поповски

Во чест на Коби: Цел „Стејплс Центар“ со броевите 8 и 24

Фудбал низ светот: Само четири земји и пркосат на пандемијата на Ковид-19

Поранешниот кошаркар Никола Пековиќ ја купил вилата на Тито на Златибор

Играчите на Реал Мадрид Хамес и Бејл не наоѓаат заеднички јазик со соиграчите

Влатко Зорба