СПОРТ

ФИФА: Продолжете ги договорите на фудбалерите!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) издаде официјално соопштение на својата веб-страница, препорачувајќи, меѓудругото, дека poradi кризата предизвикана од коронавирусот, договорите на играчите treba да бидат продолжени сè додека не завршат сезоните.

Повеќето договори за играчи во Европа траат до 30 јуни, па ФИФА посочи дека тие треба да бидат продолжени се додека не заврши сезоната, иако не е познато кога тоаќе се случи поради пандемијата од коронавирусот.

Треба да се додаде дека истиот принцип треба да се однесува на договорите што треба да започнат на почетокот на новата сезона, односно почетокот на важењето на тие договори ќе се одложи до вистинскиот почеток на бодувањето во сезоната 2020/2021.

Поврзани вести

Челзи ќе одвои 150 милиони фунти на Лампард за зимска селекција

Maja_Serafimova

Формула 1 започнува на 5 јули?

Северна и Јужна Кореја одиграа натпревар без голови, без публика и без пренос

Maja_Serafimova

Првите натпревари од новата НБА сезона не беа пренесувани во Кина

Maja_Serafimova

Лажна е веста дека Дибала има коронавирус

Австралија опен во јануари 2020 е последниот турнир во кариерата на Возњацки