СПОРТ Фудбал

ФИФА во контакт со ВАДА околу суспензијата на Русија од Мундијалот во 2022 година

Светската фудбалска федерација одговори на барање во врска со денешната одлука на ВАДА, со која се суспендирани руските спортисти да учествуваат на Олимпијадите и Светското првенство во наредните четири години.

Во исто време, ВАДА забележува дека на „чистите“ спортисти ќе им биде дозволено да се натпреваруваат под неутрално знаме.

– ФИФА ја забележа одлуката донесена денес од Извршниот комитет ВАДА. ФИФА е во контакт со ВАДА и Здружението на меѓународни олимписки федерации на летни спортови (АСОИФ) со цел да се разјасни ефектот на одлуката во врска со фудбалот, е ставот на ФИФА по ново настанатата ситуација со суспензија на руските спортисти.

Поврзани вести

Официјално: Клиперси ја најдоа замената за Док Риверс

Никола Поповски

Ваљадолид го доведе Бен Арфа

Се враќа Лигата на шампионите: Вечерва не очекуваат два спектакли во Мадрид и Дортмунд

Никола Поповски

Пиоли по победата над Лацио: Веќе мислиме на Јувентус

Меси го извадил Роналдињо од затвор

Влатко Зорба

Мурињо: Повредата на Сон ни ги скрши срцата