СПОРТ Фудбал

Финалето на Лигата на шампионите и Лигата на Европа можно е да се играат без гледачи

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) се уште планира да ги одржи заврши турнирите на евро-куповите оваа сезона пред почетокот на ждрепката за следната сезона.

Разгледана е опцијата за одржување на финалните натпревари од Лигата на шампионите и Лигата на Европа без навивачи.

Денес, на 1 април, УЕФА, преку видео конференција, ќе разговара за прашања од договори за фудбалери и времето за трансфер прозорците.

Исто така, ќе се дискутира за календарската состојба за остатокот од сезоната. УЕФА има иста позиција како и во англиската Премиер лига – првенствата мора да се доиграат.

Претходно се појавија нформации дека европските првенства би можеле да бидат завршени во август.

Во моментов, сите професионални турнири во Европа, со исклучок на Белорускиот шампионат, се прекинати поради пандемијата на коронавирус.

Поврзани вести

„Хет-трик“ на Роналдо во убедливата победа на Јувентус

Влатко Зорба

Месина падна од столче на прес конференција (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Федерер задоволен и среќен со неговиот настап во 2019 година

Maja_Serafimova

Клоп ја прослави јубилејната 100. победа во Премиер лигата

Влатко Зорба

Монако повторно го отпушти Жардим, Морено негов наследник

Клоп повторно е број 1 во Премиер лигата, Обамејанг е „Играч на месецот“

Влатко Зорба