СПОРТ Фудбал

Флорентино Перез: Го заслуживме Супер Купот, Куртоа е најдобар светски голман

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез ги сподели своите впечатоци за победата во последниот натпревар од шпанскиот Супер куп со Атлетико. Тој го пофали целиот тим, а посебно голманот Тибо Куртоа.

– Ние сме многу среќни. Заслужено го освоивме Супер купот. Морам да му честитам и на Атлетико, тој е достоен противник. Што се однесува до нашиот тим, Куртоа е најдобриот голман на светот, нагласи перез.

Реал Мадрид синоќа по подобро изведување пенали (4:1) го совлада Атлетико и по 11 пат стигна до трофејот во шпанскиот Супер куп.

Поврзани вести

Голден Стејт ги прифати препораките: Против Бруклин без публика

Почетино: По ваков пораз треба да се држиме заедно

Влатко Зорба

Олимпијакос го елиминираше Арсенал од Лигата на Европа

Влатко Зорба

Донарума ја одби последната понуда на Милан за нов договор

Влатко Зорба

Жезус призна дека сака да игра на секој натпревар

Maja_Serafimova

Официјално мерење: Фјури е многу потежок од Вајлдер

Никола Поповски