СПОРТ Фудбал

Франк де Бур назначен за нов селектор на Холандија

Франк де Бур е назначен за нов селектор на Холандија. 50-годишниот тренер го заменува Роналд Куман, кој минатиот месец ја презеде Барселона и потпиша двегодишен договор до Светското првенство во Катар во 2022 година.

Де Бур, кој исто така беше дел од каталонскиот гигант, ги освои како тренер рекордните четири последователни титули во Ередивизи со Ајакс во периодот од 2011-2014 година. Но, три престои надвор од неговата родна Холандија се покажаа неуспешни за поранешниот репрезентативец. Тој беше отпуштен од Интер по само 85 дена на функцијата во 2016 година, а следната година остана во Кристал Палас десет недели.

Неговата последна тренерска работа беше во Атланта Јунајтед во фудбалскиот шампион во МЛС лигата, каде го водеше клубот до успех за Купот пред да замине во јули по 18-месечен престој. Де Бур брзо ќе ја заземе својата нова позиција како тренер на „лалињата“ на пријателскиот натпревар против Мексико на 7 октомври и два натпревари во Лигата на нации на почетокот на следниот месец.

Холанѓаните ги пречекуваат Мексиканците во Амстердам на 7 октомври, пред да отпатуваат во Босна и Херцеговина на 11 октомври и Италија три дена подоцна.

Поврзани вести

Шпански медиум со расистички коментар кон Фати

Влатко Зорба

Ѓоковиќ го тешеше Троицки по поразот во Дејвис купот

Влатко Зорба

Британски политичари се спротивставија на продажбата на Њукасл на шеиците

Претседателот на асоцијацијата на фудбалерите во Италија: Невозможно е да се игра во април

Влатко Зорба

ЛШ: Аталанта на чекор до четвртфиналето, Лајпциг славеше во Лондон (ВИДЕО)

Александар Петровски

Лејкерси ја менуваат стратегијата поради Јокиќ

Александар Петровски