Категорија : Фудбал

СПОРТ Фудбал

Ц. Звезда пред 29 години стана европски првак: Панчев го реши Олимпик Марсеј (видео)

Црвена Ѕвезда го освои Купот на шампионите во Бари на 29.05.1991 година, победувајќи го Олимпик Марсеј, по подоброто изведување на пеналите со 5: 3 (0:0)....
Фудбал

Големата победа на италијанскиот фудбал: Познат е датумот за продолжување на Серија „А“

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за спорт, Винченцо Спадафора, најави дека Серија „А“ може да продолжи. Тој наведува дека ќе побара од премиерот Џузепе Конте да ја продолжи Серија...
Фудбал

Предложени нови термини за Премиер лигата

Stefanija Kuzmanovska
Пред пандемијата од коронавирус, Премиер лигата имаше стандардни термини, а љубителите на фудбалот ги поминуваа повеќето од викендите гледајќи ги дуелите од 13:30 до 20:30...
Фудбал

„Роналдињо ми пријде во тунелот и ми го даде дресот – Те молам немој повеќе да ме удараш“

Stefanija Kuzmanovska
Сите знаеме дека Роналдињо беше голем мајстор на фудбалот и незапирлив за многу чувари. Единствениот начин да го запрете беше „поштено да го претепате“ на...
СПОРТ Фудбал

Баерн го доби дербито со Борусија Дортмунд, Ноер прослави јубилеј

Во натпреварот од 28. коло на Германскиот фудбалски шампионат, Баерн Минхен вечерва на гостински терен со 1:0 ја го совлада Борусија Дортмунд. Единствениот гол во...
СПОРТ Фудбал

ПМФЛ продолжува со плеј-оф и плеј-аут без испаѓање

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија на денешниот состанок донесе предлог одлуки за продолжување на натпреварувачката сезона 2019/2020 од Прва МФЛ...
СПОРТ Фудбал

Повредатата на Ибрахимовиќ не е многу сериозна

Милан ги објави резултатите од медицинските прегледи на напаѓачот Златан Ибрахимовиќ. Шведскиот фудбалер избегна сериозна повреда, Ахиловата тетива не е повредена. Ибрагимович има само повреда...
Фудбал

Од сиромаштија до тренинзи со Тоти и Де Роси: Почина млад фудбалер на Рома

Џозеф Буасе, млад камерунски фудбалер, кој требаше да го прослави својот 22 роденден на 1 септември, почина во вчеравечерта од срцев удар. Несреќниот млад човек...
Фудбал

Во досега невидена хуманитарна акција, Рашфорд нахранил 2,8 милиони деца

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд започна голема хуманитарна акција, за што доби соодветно признание. Градот упати голема честитка кон фудбалерот на „црвените ѓаволи“, за...