Фудбал

16 дриблинзи против Аталанта и натпревар на сезоната во ЛШ: Уживајте! (ВИДЕО)

Првата sвезда на Пари Сен Жермен, Бразилецот Нејмар, постави сезонски рекорд во ЛШ за бројот на дриблинзи во еден натпревар, откако имаше 16 од нив против навистина одличната Аталанта!

Претходни носители на рекордот беа Лионел Меси и Лоренцо Инсиње со по 11.

Нејмар на тој начин се изедначи на првото место со Меси, кој имаше ист број против Манчестер Јунајтед во 2008 година, и Хавиер Занети, кој стигна до ист број против Киевски Динамо во 2003 година.

Патем, Нејмар направи 16 дриблинзи од 20 обиди. Тој направи девет фаули, создаде пет шанси, има една асистенција и победи на 25 од 32 дуели во натпреварот. Покрај тоа, тој имал завршено 44 пасови, од кои 19 во последната третина од теренот, како и 113 контакти со топката.

Навистина одлична партија! Уживајте:

Поврзани вести

Фудбалер се самоуби пред пејачката во која бил лудо вљубен

Stefanija Kuzmanovska

Меси: Сега размислувам помалку за голови и повеќе за играта

Влатко Зорба

Канаваро со добри вести од Кина: За мене карантинот заврши!

Влатко Зорба

Робертсон: Натпреварот против Атлетико е живот или смрт, се надеваме дека ќе ја завршиме работата

Се врати фудбалот во Франција: ПСЖ го освои Купот, но дали го загуби Мбапе на подолго време?

Јунајтед се обидува да го врати Алексис

Влатко Зорба