Фудбал

Англија го повтори својот најдобар резултат во последните 111 години

Фудбалската репрезентација на Англија вчеравечер го совлада Косово со 4:0 и ја заврши 2019 година со 38 гола. За Британците, ова е најдобриот резултат во ефикасност во последните 111 години.

Во 1966 година, кога Англија стана светски шампион за прв и единствен пат, тимот исто така постигна 38 голови, но тогаш беа потребни 17 натпревари, а во 2019 година – само 10.

Англичаните постигнаа повеќе голови пред 101 година. Тогаш тие на само седум средби, 39 пати го погодија голот на противникот.

Поврзани вести

Евертон заинтересиран за играчот на Гремио, Евертон

Никола Поповски

На Михајловиќ му е пресадена коскена срж

Озил не си од Арсенал

Никола Поповски

Пресврт во Франција: И Макрон сака фудбалот да се продолжи?

Stefanija Kuzmanovska

Симеоне пред преселба во Лондон?

Влатко Зорба

Паоло Малдини сака да го врати Анчелоти во Милан