Фудбал

Артета за Озил: Совеста ми е чиста

Месут Озил, еден од најкреативните фудбалери во светот, продолжува да доживува тешки моменти во својот живот и кариера.

Поранешниот репрезентативец на Германија игра со години во Арсенал, но се чини дека ќе ја гледа тековната сезона од трибините.

Или зад телевизискиот екран.

Озил не е регистриран за Премиер лигата и Лигата на Европа, што значи дека менаџерот Микел Артета не смета на неговите услуги.

Шпанецот се обиде да ја објасни својата одлука.

„Можам да кажам дека тоа е одлука за фудбал. Совеста ми е чиста, знам дека бев фер кон него. Имав високо ниво на комуникација со него и мислам дека и двајцата знаеме што можеме да очекуваме едни од други “, изјави Артета.

Озил во средата изјави дека е разочаран од одлуката на клубот и рече дека односот кон него е неправеден.

„Мојата работа е да го извлечам најдоброто од секој играч за да му помогнам на тимот. Го посакувам најдоброто и за Месут и за тимот. Сега не можам да го сторам тоа, морав да донесам одлука и да го оставам надвор од тимот “, изјави Артета.

Озил е во Арсенал од 2013 година, и веќе неколку сезони не ги покажува игрите што се очекуваат од него.

Поврзани вести

Конте задоволен од „атомското“ напаѓачко трио

Влатко Зорба

Лестер стана поголем тим од Манчестер Јунајтед, вели Линекер

Никола Поповски

Барселона со пресврт го победи Леганес

Влатко Зорба

Паоло Малдини сака да го врати Анчелоти во Милан

Се затворил хотелот каде биле сместени, Ериксен, Јанг и Мозес

УЕФА нема планови да ги намали домаќините за ЕП 2020