Фудбал

Баерн го освои Купот на Германија

Фудбалерите на Баерн Минхен го совладаа Баер Леверкузен со 4:2 во финалето на германскиот Куп, а по осмата последователна титула во лигата, го зедоа и трофејот во второто по важност фудбалско натпреварување во Германија.

Актуелните шампиони ја оправдаа улогата на фаворити на „Олимпискиот“ стадион во Берлин и ја исполнија желбата да ја завршат сезоната со двојна круна.

Левандовски на два пати, Алаба и Кимих беа стрелци за баварците, додека за „аспирините“ погодија Бендер и Хаверц.

Ова е нивниот дваесетти трофеј во историјата, со кој веднаш се пофалија на социјалните мрежи, потенцирајќи ја симболиката на бројот 20.

Поврзани вести

Талентираниот Тонали и официјално нов фудбалер на Милан

Влатко Зорба

Јунајтед ќе купува во јануари по повредата на двајца клучни играчи

Влатко Зорба

Грнчаров: Парите што ги зема ФК Вардар од Лига Европа отидоа кај ракометниот клуб, сега нека бараат помош таму

Мурињо: Мора да се подобри играта во одбрана

Никола Поповски

Ливерпул со пресврт до победа во дербито против Арсенал, прв гол за Жота

Влатко Зорба

Баерн го освои Суперкупот на Германија

Влатко Зорба