Фудбал

Баерн ќе спори за трофејот во Лигата на шампионите по 11-ти пат

Екипите на Лион и Баерн (Минхен) одиграа со резултат 0:3 на „Жозе Алваладе“ во полуфиналниот судир на Лигата на шампионите, со кој го одредија противникот на Пари Сен Жермен во битката за трофејот на турнирот.

Головите ги постигна Сержи Гнабри во (18 ‘, 33’) и Левандовски во 88 минута.

„Децата“ покажаа добра игра и можат да жалат што не успеаја да се запишат во мрежата на Мануел Нојер, што можеше да доведе до друго сценарио.

Двете екипи се среќаваат по втор пат во историјата во оваа фаза во Лигата на шампионите. Во 2010 година, „Баварците“ продолжија напред со вкупен резултат 4:0, но потоа загубија од Интер во финалето.

Поврзани вести

Јунајтед ќе ја активира клаузулата во договорот на Погба

Џејдон Санчо на мета на Манчестер Јунајтед

Maja_Serafimova

ФИФА помага на Федерациите со по 500.000 долари

Влатко Зорба

Венгер: Гвардиола ќе биде многу разочаран

Влатко Зорба

Интер очекува 110 милиони од продажба на Перишиќ, Икарди и Марио

user5

Конте: Барса ќе игра без притисок и тоа може да ни предизвика проблеми

Влатко Зорба