Фудбал

Буфон нов рекордер на Серија „А“

Џанлуиџи Буфон, голманот на Јувентус, стана рекордер по бројот на настапи во Серија „А“ на денешниот натпревар со Торино (4:1).

За легендарниот голман, ова беше неговиот 648. настап во италијанскиот шампионат, во кој го направи своето деби како 17-годишник во дресот на Парма во ноември 1995 година.

Буфон го надмина рекордот што досега го држешепоранешниот дефанзивец на Милан, Паоло Малдини (647)

Буфон кариерата ја започна во Парма, каде престојуваше шест сезони, а кај „млекарите“ одигра 168 натпревари во Серија „А“.

Тој и се придружи на „Старата дама“ во 2001 година, а ја напушти на крајот на сезоната 2017/18, кога се пресели во Пари Сен Жермен, каде што помина една сезона, пред да се врати во клубот од Торино.

Поврзани вести

Клоп може да стане прв германски тренер со титула на светското клупско првенство

Влатко Зорба

Пике: Алергичен сум на дресот на Реал Мадрид

Влатко Зорба

Челниците на Јунајтед се убедени дека Погба го одиграл својот последен натпревар за клубот

Скандал во Португалија: Играч на Порто напушти меч поради расизам и им возврати со среден прст (фото+видео)

Никола Поповски

Евертон му врачи отказ на Марко Силва

Конечно на „Олд Трафорд“: Фернандеш во Манчестер Јунајтед за 65 милиони евра