Фудбал

Чеферин: Можно е да ја загубиме оваа сезона

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, за прв пат призна дека тековната сезона во европските првенства и евротурнирите може да не биде завршена и изгубена поради пандемијата КОВИД-19.

На почетокот на минатата недела, УЕФА се согласи да го одложи ЕП 2020 за една година и да го одржи во летото следната година за да може да се завршат локалните првенства. Сепак, кризата со коронавирусот продолжува да се влошува и се чини дека е неверојатно дека фудбалот на Стариот континент ќе продолжи на почетокот на мај, како што беше првично планирано. Како и да е, Чеферин рече дека на шампионатите им останува малку време.

„Можеме да започнеме повторно кон средината на мај, почетокот на јуни или дури кон крајот на јуни. Ако не успееме да го сториме тоа до крајот на јуни, сезоната најверојатно ќе се изгуби“, прокоментира словенецот за„ Ла Република “.

Чеферин истакна уште една опција за шампионатите и евротурнирите.
„Има предлог да се заврши оваа сезона на почетокот на следната година, која пак од своја страна пак ќе започне подоцна“, објасни тој.

Сепак, ова ќе создаде многу проблеми за играчи чии договори истекуваат во текот на летото, како и со трансфер прозорецот во Европа.

Чеферин истакна дека не е фан на идејата да се играат натпревари без навивачи на трибините, но не кажа кога УЕФА ќе донесе конечна одлука за оваа кампања.

Поврзани вести

Нојер: Проблем е што на секој натпревар треба да постигнеме дури три гола за да победиме

Maja_Serafimova

Претседателот на Лион: Мурињо ме одби, веќе си избрал друг тим

Влатко Зорба

Зошто Азар го избра Реал пред Баерн?

Влатко Зорба

Кавани до Меси: Дојди да се разбереме како мажи! (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Озил: Го сакам Арсенал, останувам!

Влатко Зорба

Пост на Инстаграм може да му донесе проблеми на Пирло со Роналдо

Влатко Зорба