СПОРТ Фудбал

Чеферин: Одлагањето на ЕП многу ќе нè чини, но целта е поважна од профитот

Претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Александар Чеферин рече поместувањето на континенталниот турнир од ова лето за наредното ќе чини многу, но целта е, како што рече, поважна од профитот.
„Поместувањето на Европското првенство ќе чини многу за УЕФА, но ќе се поставиме за последиците од тој потрес да не се почувствуваат. При носењето на одлуката за одложување на турнирот, се водевме од принципот дека целта е поважна од профитот и веруваме дека ваквиот потег е добар за европскиот фудбал во целина“, стои во реакцијата на Чеферин.

Поврзани вести

Гвардиола по поразот: Ливерпул е најсилен во Европа

Влатко Зорба

Солскјер се сретна со Ерлинг Холанд, главната трансфер цел на клубот

Maja_Serafimova

Формула 1 со ново лого во новата 2020 година

Никола Поповски

Чешкиот фудбалски сојуз до фановите: Избегнувајте било каква врска со Косово

user5

Италијанската Влада ќе издвои 400 милиони евра за обнова на спортот во земјата

Stefanija Kuzmanovska

Ѓоковиќ се огласи по нападите: Луѓе, јас не проповедам ништо!

Stefanija Kuzmanovska