Фудбал

Фернандеш го однесе Јунајтед во полуфиналето на ЛЕ

Втор полуфиналист во Лигата на Европа е Манчестер Јунајтед, откако вечерва, по продолженија, го совладаа Копенхаген со 1:0.

Единствениот стрелец на голот беше Бруно Фернандез од пенал во 94-тата минута.

Претходно Интер го елиминираше Баер Леверкузен со 2:1, а екипата на Оле Гунар Солскјер го чека победникот од мечот Вулверхемптон – Севиља во борба за финалето.

Сите натпревари од финалето на Лига Европа се играат во Германија, а финалето е закажано за 21 август во Келн.

Поврзани вести

Официјално: Англискиот вундеркинд од Бирмингем потпиша за Борусија

Влатко Зорба

Одложен проектот за нов стадион на Челзи поради коронавирусот

Зидан казнет со 1.500 евра, ги прекршил правилата за карантин!

Не се знае колку играчи се позитивни: Осуммина лица од Бешикташ заразени со коронавирус

Гризман ја сака „седумката“ во Барселона

Гвардиола: Мора да бидеме на високо ниво против Реал Мадрид