Фудбал

Финалето на ФА Купот на „Вембли“ пред гледачи?

Идејата на некои британски таблоиди дека финалето на ФА Купот сепак ќе се игра пред навивачите, иако во ограничен број, најде плодна почва во локалната јавност.

Така, британската станица „Sky Sports“ отвори дебата за тоа дали финалето на најстарото фудбалско натпреварување во светот, кое беше одложено за 1 август поради пандемијата на коронавирус, може да се игра на „Вембли“ пред 20.000 гледачи, почитувајќи ги сите правила на социјално дистанцирање.

„Вембли“ има капацитет од 90.000 места, а започната е иницијатива да се дозволи 20.000 од нив да влезат на трибините, 10.000 за секој финалист.

Конечната одлука ќе ја донесат политичките власти и здравствените експерти во зависност од развојот на епидемиолошката состојба во Велика Британија.

Поврзани вести

Јунајтед ќе купува во јануари по повредата на двајца клучни играчи

Влатко Зорба

Фудбалер на Јувентус дијагностициран со коронавирус

Влатко Зорба

„Газета дело спорт“: Роналдо не сфаќа дека веќе не е во Реал Мадрид

Влатко Зорба

Реал загуби на гости кај Бетис, Барса е нов лидер (ВИДЕО)

УЕФА ја казни Албанија затоа што навивачите ја исвиркаа на химната на Франција

Влатко Зорба

Ц. Звезда пред 29 години стана европски првак: Панчев го реши Олимпик Марсеј (видео)