Фудбал

ФК Сеул казнет со 80 000 долари поради секс кукли на трибини

Јужнокорејскиот фудбалски клуб Сеул денеска беше казнет со 100.000 вони (околу 80.000 американски долари), бидејќи беше обвинет за „пополнување“ на трибините, што беа празни поради пандемијата, со кукли од жени што се користат за секс, иако облечени.

Во изјавата на К-лигата се вели дека Сеул направил „сериозна грешка“ и нанел „голема навреда за жените и семејните фанови“.

Фудбалскиот клуб изрази жалење, но тврди дека тоа не биле кукли од „секс-продавница“, туку обични кои се сместени во излозите.

Сеул постави неколку десетици од овие кукли на трибините, откако на навивачите им беше забрането да присуствуваат на натпревари поради пандемијата од коронавирусот.

Куклите биле во маици кои држеле постери со логото на продавач на „секс играчки“.

Поврзани вести

Артета не очекувал дека Арсенал ќе настапи толку добро во неговиот прв натпревар како менаџер

Влатко Зорба

Годишно рангирање на фудбалски првенства: Премиер лигата најдобра, македонската лига на 77-то место

Никола Поповски

Се подготвува ново сериозно обвинение против Нејмар

Влатко Зорба

Конте: Клоп не освои ништо за четири години во Англија, а Гвардиола исто така не освои ништо во првата година

Никола Поповски

Клоп може да го замени Јоаким Лев на селекторската позиција во германската репрезентација

Валверде: Трите бода против Реал Сосиедад имаат иста вредност како и оние против Реал Мадрид