Фудбал

Француските медиуми го селат Роналдо во ПСЖ

Кристијано Роналдо, првата ѕвезда на Јувентус и репрезентацијата на Португалија, би можел да ја продолжи кариерата во Франција, јавуваат локалните медиуми.

„Францс фудбал“ ја донесе веста пред неколку дена дека Роналдо наводно е подготвен да го замени дресот на италијанскиот шампион, поточно да стане член на Пари Сен Жермен.

Според тие тврдења, Роналдо наводно е незадоволен од неуспехот на тимот во Лигата на шампионите и сака да се обиде уште еднаш да го освои натпреварувањето со друг клуб.

Според него, Пари Сен Жермен има одличен тим и одлична платформа за успех, а во Париз пишуваат дека неговиот агент orорж Мендес ќе се сретне со директорот на ПСЖ, Леонардо за време на „Ф8“ турнирот во Португалија, кога ќе биде решено прашањето за победникот од Лигата на шампионите за оваа сезона.

Роналдо оваа сезона има постигнато 31 погодок во Серија „А“, а прашање е како ќе влијаат сите тие приказни за заминување, тоа што е сменет тренерот Маурисио Сари и донесен е поранешен играч на „Старата дама“, Андреа Пирло.

Португалецот има договор со „бјанконерите“ до јуни 2022 година, но растечки проблем за касата на клубот е фактот дека тој има годишна плата од 30 милиони евра.

Во ситуација кога сите приходи паѓаат и кога клубот не успеа да ги оствари своите амбиции во Лигата на шампионите, не е исклучено челниците на клубот навистина да ги прифатат понудите за Роналдо, доколку навистина ги има.

Пари Сен Жермен нема проблем со парите, но, поучени од случајот со Манчестер Сити, тие сигурно ќе мораат да бидат повнимателни и да обрнат внимание на водење бизнис во рамките на финансискиот фер-плеј.

Поврзани вести

Трансфер-бомба во последните часови од преодниот рок: Дали Пандев ќе се врати во Интер? (фото)

Никола Поповски

Премиер лигата ќе продолжи само под еден услов

Влатко Зорба

ЛШ: Сити со прва победа над Реал, Јувентус поразен од Лион

Никола Поповски

Француските клубови остануваат без 110 милиони евра заради коронавирусот

Влатко Зорба

Хаверц бара дозвола од Баер да си замине

Гатузо: Можев да играм за Бока, но жена ми не ми дозволи

Влатко Зорба