Фудбал

Фудбалските клубови очекуваат загуба од четири милијарди евра

Европските фудбалски клубови очекуваат да изгубат вкупно четири милијарди евра оваа и следната година, поради пандемијата на коронавирусот, според Европската клупска асоцијација (ЕЦА), пренесува РТВ.

ЕЦА во својата студија проценува дека клубовите од 55 европски земји ќе имаат загуба од 1,6 милијарди евра оваа сезона, а 2,4 милијарди европски банкноти ќе направат загуба во сезоната 2020/2021, при што студијата не вклучува заработка од период на транзиција.

„Резултатите покажуваат дека финансиското влијание на коронавирусот врз европските клубови е веќе еден вид сеизмолошки шок. За жал, тој шок ќе продолжи и следната сезона, така што ова ќе биде вистинска егзистенцијална фудбалска криза”, рече Чарли Маршал, извршен директор на ЕЦА. пренесува Хина.

Поради пандемијата, вредноста на самите играчи и клубови падна нагло, а играњето натпревари пред празни трибини дополнително ја загрози заработката на клубовите.

Во 10-те лига опфатени со истражувањето на ЕЦА, вклучувајќи ги и петте најсилни најбогати – англиски, француски, германски, италијански и шпански, клубовите се соочуваат со загуба од 400 милиони евра од непродадени билети оваа сезона, а таа сума ќе биде трипати поголема од следната сезона, ако натпреварите се играат без гледачи.

Предвиден е и голем пад на платите на самите играчи, а претстојниот преоден рок ќе обезбеди вистинска слика за тоа колку фудбалот е погоден од пандемијата.

Поврзани вести

ФИФА: Светското клупско првенство од 11 до 21 декември во Доха

user5

Венгер предложи промена на правилото за офсајд дефиниција

Никола Поповски

Фиго на второ место на рангирањето на најскандалозните трансфери според ЕСПН

Сари: Ќе биде одлично да се соочам со Мурињо

Влатко Зорба

Шевченко има желба да биде тренер во Премиер лигата

Инфантино: Прерано продолжување на шампионатите би било неодговорно

Влатко Зорба