Фудбал

Гасперини со интересен коментар по двата пенали за Јувентус

Аталанта остана без два бода на гости против Јувентус (2: 2) благодарение на пеналите досудени во корист на лидерот во Серија А. Во двата случаи, причината беше тоа што топката го погоди играчот на Аталанта во рака, иако немаше намера.

Тоа го предизвика гневот на тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини на реакцијата во која тој саркастично најде драстично решение за да се избегнат вакви ситуации.

– Што треба да правиме, да ги отсечеме рацете на играчите? – праша Гасперини.

Во многу други земји, овие пенали нема да бидат досудени бидејќи во двата случаи беше очигледно дека само играчите на Јувентус се одговорни за контакт на топката и рацете, кои, случајно или не, ја шутираа топката во забранетиот дел од телото на гостинските играчи.

Поврзани вести

Реал Мадрид го посака и братот на Мбапе

Влатко Зорба

Играч на Бока обвинет за насилство, девојката објави фотографии

Влатко Зорба

Икарди го избира Наполи?

Без натпревари во Англија најмалку до 30 април

Пандев сака пласман на ЕП и опстанок со Џенова

Роналдо со нова фризура (ФОТО)