Фудбал

Гатузо за Пирло: Одлична играчка кариера не е доволна да бидеш добар тренер

Наполи беше елиминиран од Барселона во осминафиналето од Лигата на шампионите (вкупен резултат 4:2), но се чини дека тоа не влијаеше премногу на расположението на тренерот Џенаро Гатузо.

Шефот на тимот од Неапол одговори на бројни прашања на новинарите по натпреварот на „Камп Ноу“, а едно од нив се осврна на новиот тренер на Јувентус – Андре Пирло.

Новинарите беа заинтересирани за тоа што мисли Гатузо, а првите зборови беа „тој е с*ебан“

„Но, тоа е работата. Тој е среќен што започна во Јувентус, но оваа професија е таква што одлична играчка кариера не е доволна. Мора да учите, да работите напорно, нема многу спиење. Да се ​​биде играч и тренер се две сосема различни работи. Не можеме само да учиме од книги, мора да бидеме таму и да работиме напорно. Ова се два различни света“, рече тренерот на Наполи.

Поврзани вести

Гвардиола: Лошото второ полувреме не чини два бода

Влатко Зорба

Карлос за најдобриот на светот: Кристијано и Меси не можат да се споредат со него

Алегри го менува Конте во Интер?

Влатко Зорба

Станковски пред квалификациите за ЕП за фудбалери до 17 години: Белгија и Полска фаворити

user5

Куман: Не можам во моментов да ја водам Барса, затоа ги одбив

Јувентус сака да го продолжи договорот со Роналдо и да купи уште еден врвен напаѓач