Фудбал

„Ѓаволски“ добар Јунајтед, Фернандеш со гол и асистенција

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед ја совладаа Астон Вила со 3:0 во дуел од 34-то коло од Премиер лигата.

Манчестер Јунајтед игра се поубедливо, а Бруно Фернандеш дава голем придонес.

Португалецот му донесее предност на Јунајтед во 27. минута од пенал, а Гринвуд удвои пред крајот на првиот дел.

Фернандеш исто така запиша асистенција во 58-та минута, кога Пол Погба постигна гол.

На другите натпревари денес, Борнмут и Тотенхем одиграа без голови, додека Евертон и Саутемптон ремизираа1: 1.

Премиер лига, 34 коло:

Вторник:

Кристал Палас – Челси 2: 3
Ватфорд – Норвич 2: 1
Арсенал – Лестер 1: 1

Среда:

Манчестер Сити – Њукасл 5: 0
Шефилд – Волверхемптон 1: 0
Вест Хем – Барнли 0: 1
Брајтон – Ливерпул 1: 3

Четврток:

Борнемут – Тотенхем 0: 0
Евертон – Саутемптон 1: 1
Астон Вила – Манчестер Јунајтед 0: 3

Табела:
1. Ливерпул 92
2. Манчестер Сити 69
3. Челзи 60
4. Лестер 59
5. Манчестер Јунајтед 58
6. Волверхемптон 52
7. Шефилд 51
8. Арсенал 50
9. Тотенхем 49
10. Барнли 48
11. Евертон 45
12. Саутемптон 44
13. Њукасл 43
14. Кристал Палас 42
15. Брајтон 36
16. Вест Хем 31
17. Вотфорд 31
18. Борнемут 28
19. Астон Вила 27
20. Норич 21

Поврзани вести

Ливерпул направи пресврт против Арсенал по 10 гола и пенали

Влатко Зорба

Мбапе останува во Пари Сен Жермен

Влатко Зорба

Меси повеќе не е помеѓу тројцата кандидати за Златната топка во рангирањето на „Гол“

Кризни решенија: Тотенхем го моли Почетино да го намали обештетувањето

Премиер лигата ќе дозволи пет замени по натпревар

Познати цените на билетите за историскиот меч против Косово