Фудбал

Ги нема Милер и Левандовски, нема проблем – нова победа за Баерн

Фудбалерите на Баерн ја совладаа екипата на Менхенгладбах со 2:1 и се на три чекори од одбрана на шампионската титула. Баварците играа без Левандовски и Милер, но Зиркзи и Горецка го донесоа триумфот и трите нови бода.

Фудбалерите на Баерн ја забележаа својата шеста последователна победа откако Бундеслигата продолжи по епидемијата на коронавирусот и се на чекор до одбраната на титулата во Германија.

Бундес лига 31 коло:

Петок:

Хофенхајм – Лајпциг 0: 2

Сабота:

Дизелдорф – Дортмунд 0: 1
Келн – Унион Берлин 1: 2
Херта БСЦ – Ајнтрахт 1: 4
Падерборн – Вердер Бремен 1: 5
Волфсбург – Фрајбург 2: 2
Баерн – Мехенгладбах 2: 1

Недела:

Мајнц – Аугсбург
Шалке – Леверкузен

Табела:
1. Баерн Минхен 73
2. Борусија Дортмунд 66
3. Лајпциг 62
4. Борусија Менхенгладбах 56
5. Баер Леверкузен 56
6. Волфсбург 46
7. Хофенхајм 43
8. Фрајбург 42
9. Херта Берлин 38
10. Шалке 38
11. Ајнтрахт Франкфурт 38
12. Келн 35
13. Унион Берлин 35
14. Аугсбург 32
15. Мајнц 31
16. Фортуна Дизелдорф 28
17. Вердер Бремен 28
18. Падерборн 20

Поврзани вести

Сари по победата над Интер: Можеме да станеме многу подобри

Влатко Зорба

Барселона ќе се вклучи во трката за потписот на Обамејанг

Влатко Зорба

Меси изгубен: Слика од соблекувалната на Барса го обиколи светот!

Влатко Зорба

Ливерпул извлече реми на „Олд Трафорд“

Влатко Зорба

Алаба го одби Манчестер сити, сака во Реал или Барса

„Мундо Депортиво“: Нејмар по третпат ја тужи Барселона

Никола Поповски