Фудбал

Халанд во живо на телевизија: Сра*е е што Баерн е шампион

Ерлинг Халанд, брилијантниот и млад деветнаесет годишен стрелец на Борусија Дортмунд даде второ интересно интервју по меч за еден месец.

По постигнувањето на двата гола во претпоследното коло за победа (2-0) на Лајпциг во директен дуел за статусот на вицешампионот во Бундеслигата, со што дојде до дури 16 гола на првите 17 натпревари за Борусија, тој го коментираше конечниот исход на првенството.

Халанд во никој случај не е задоволен што неговиот клуб го потврди вечниот статус на првата придружничка на Баерн. Ова е осма сезона по ред Баерн да е шампион, а петти пат во тој период Борусија ја завршува Бундеслигата на второто место.

„Сра*е е дека Баерн е шампион. Се обидовме да се приближиме до него колку што можевме цела сезона, но тоа не можеше подобро од ова. Што е тука е!, вели Норвежанецот.

Поврзани вести

„Меси веќе има нов клуб“: Дали на повидок е најголемиот трансфер во историјата на фудбалот?

Никола Поповски

Официјално: Следните две кола во Ла Лига ќе се играат пред празни трибини

Влатко Зорба

Саки: Маурисио Сари беше промашување на Јувентус

Влатко Зорба

Санчо: Навистина ми се допаѓа да играм во Дортмунд, ова е посебна група на играчи

Влатко Зорба

Роналдињо се враќа во Бразил, ја призна вината на Парагвајците

Влатко Зорба

Полицијата во Рио ја забрани прослава на „Маракана“