СПОРТ Фудбал

Италијанската Серија А може да се игра во јули и август

Габриеле Гравина, претседател на Италијанската фудбалска федерација, посочи дека сезоната во Серија А може да се доигра се игра во јули и август.

– Не губам надеж за продолжување на првенството. Ќе дадам се од себе за да се случи ова. Meне ми биде многу тешко да се откажам. Јас разбирам дека е рано да размислите за одреден датум, но треба да размислите позитивно. Ќе дадеме се од себе, ќе се обидеме да играме дури и ако бараме поддршка од УЕФА и ФИФА за да организираме натпревари по 30 јуни, и да ги искористиме придобивките што ни ги даваат јули и август, изјави Гравина.

Тој ќе смета за личен пораз ако сезоната се откаже.

-Тоа ќе биде мојот пораз. Тоа ќе ја намали важноста на натпреварувањето, нагласи Гравина.

Поврзани вести

Тото Волф верува дека Мерцедес нема да изгуби мотивација следната сезона во Ф1

Траоре бира дали да игра за Мали или за Шпанија

Влатко Зорба

Се враќаат славните денови на Панатинаикос: Дали Обрадовиќ ќе направи кам-бек во Атина?

Надал закажа финален дуел со Ѓоковиќ и Србија

Никола Поповски

Мекгрегор го среди Серони за само 40 секунди (ВИДЕО)

Пандев и донесе победа на Џенова

Влатко Зорба