Фудбал

Клинсман сака Херта да стане шампион за 5 години

Новиот тренер на Херта, Јирген Клинсман, сака тимот да стане кандидат за титулата за пет години.

Клинсман го презеде кормилото на берлинскиот тим пред 3 недели, на местото на Анте Човиќ. Минатиот викенд беше забележан првиот успех дома против Фрајбург. Сепак, менторот јасно има големи планови за тимот.

„Најважната работа во текот на годината е да се биде далеку од опасната зона. Во следниот шампионат мора да ги нападнеме местата кои се квалификуваат за Лига Европа. Ова е нашата јасна цел. Следниот чекор во развојот е да се бориме за титулата. Тоа би се случило по три до пет години“, рече поранешниот германски репрезентативец.

Херта во моментов е рангирана на 13-то место во Бундеслигата.

Поврзани вести

Лампaрд: На сите ни недостасува фудбал, но здравјето сега е поважно

Конте: Клоп не освои ништо за четири години во Англија, а Гвардиола исто така не освои ништо во првата година

Никола Поповски

Ибрахимовиќ ќе стане играч на Милан

Влатко Зорба

Повредениот Канте го пропушта дербито со Тотенхем

Овен распали по фудбалерите на Манчестер јунајтед: Се претворија во просечен тим

user5

Повредата на Дембеле и заштеди 5 милиони евра на Барселона