СПОРТ Фудбал

Клоп: Ливерпул заврши со трансфери

Ливерпул ги заврши летните трансфери, тврди менаџерот на тимот Јирген Клоп. Германскиот стручњак објасни дека Тиаго Алкантара, Диого Жота и Костас Цимикас даваат доволно длабочина во неговиот состав, а нови засилувања може да се направат само во случај на непредвидена серија повреди во наредните денови.

Во моментов, проблемите на Клоп се поврзани со центарот на одбраната, откако Фабињо играше до Вирџил ван Дајк против Челси, а тинејџерот Рис Вилијамс го зазеде неговото место против Линколн за Лига купот. Причината се повредите на Жоел Матип и Џо Гомез.

– Не очекувам ништо драстично. Имаме добра длабочина во центарот на одбраната, имаме тројца од топ ниво и младинци зад нив. Фабињо исто така служи во оваа област на теренот. Да, тројца се повредија за неколку дена и никогаш не е убаво, но таквите работи не се корегираат само со трансфери. Невозможно е да се направи, а јас дури и не мислам да пробам. Освен ако не се случи некоја голема трагедија во блиска иднина, тешко дека ќе треба да привлечеме некого. Ако ситуацијата остане како што е сега, нема да ни требаат трансфери. Општо, ситуацијата е добра во моментот, рече Клоп на прес-конференцијата пред натпреварот со Арсенал.

Поврзани вести

Не тренира со Реал: Куртоа нема да брани против Гранада

user5

Солскјаер пред мечот со Вулверхемптон: Потребна е позитивна реакција по поразот од Арсенал

Поради несреќа со автомобил на Баха 1000, Батон поминал 17 часа во пустина

Влатко Зорба

Пукна бурето барут во Милан, Бобан си заминува, следен е Малдини

Азар истакна дека не чувствува притисок да се носи со статусот наследник на Кристијано Роналдо

Maja_Serafimova

Ноле запеа со кралицата на севдалинките Ханка Палдум (ВИДЕО)