Фудбал

Клоп разговарал со таткото на Одегард, го зема во текот на летото

Ливерпул прават се од себе за да го доведат sвездата на Реал Сосиедад, Марти Одегард на „Енфилд“ следното лето. Медиумите во Шпанија потврдуваат дека Јирген Клоп остварил контакт со таткото на норвешкиот репрезентативец, кој му дал на својот син дозвола да се пресели на „Енфилд“ летото 2020 година.

Весникот пишува дека 20-годишниот плејмејкер е огромен обожавател на тимот од Мерсисајд, а Клоп сака некогашниот вундеркинд да го засили европскиот клупски шампион.

20-годишниот фудбалер е природен играч од средниот ред или „десетка“, а оваа позиција може да се користи во две од преферираните шеми на игра на Клоп – 4-3-3 / 4-2-3-1.

Одегард не успеа да се наметне во Реал Мадрид, кој ги поседува неговите права, а Ливерпул ќе треба да се засили во средниот ред, доколку сака да биде конкурентен откако, кога ќе истечат договорите на Адам Лалана и Џејмс Милнер.

Поврзани вести

Пиоли: Ибрахимовиќ ќе стори се на теренот

Никола Поповски

Нистелрој: Меси е збир на пет најдобри играчи, меѓу кои и Кристијано Роналдо

Maja_Serafimova

Чави донираше милион евра на болница во Барселона

Влатко Зорба

Поранешен играч на Реал Мадрид го нарачал нападот врз Дарко Ковачевиќ

Барселона разгледува нови сценарија за наследник на Валверде

Никола Поповски

Навивачи на стадионите во Англија најрано на почетокот на следната сезона