Фудбал

Крај на уште една фудбалска кариера: Маркизио се пензионира

Поранешниот фудбалер на Јувентус и екс италијански репрезентативец, Клаудио Маркизио, утре и официјално на прес-конференција во Торино ќе го објави завршувањето на фудбалската кариера.

Последен клуб на 33-годишниот Маркизио беше руски Зенит Санкт Петербург, чиј дрес го носеше во минатата сезона. Летово имал понуди од шкотски Глазгов Ренџерс, како и од клубови од Бразил и Кина, но решил да се повлече.

Маркизио најголем дел од кариерата мина во Јувентус, член на најтрофејниот италијански клуб беше од 2005 до 2018 година, со една година пауза кога го позајмија во Емполи.

Поврзани вести

Младите прокоцкаа победа против Казахстан (ВИДЕО)

Maja_Serafimova

Олимпијакос го елиминираше Арсенал од Лигата на Европа

Влатко Зорба

Канаваро со добри вести од Кина: За мене карантинот заврши!

Влатко Зорба

Зидан: Најдобриот тренер на светот моментално е во Англија

Никола Поповски

Илија Ивиќ е првиот српски фудбалер кој ќе игра за репрезентација на Косово

Интер е заинтересиран за Матиќ

Влатко Зорба