Фудбал

Ла Лига продолжува на Канарските острови?

Здружението на хотелиери на Канарските Острови предложи шпанскиот фудбалски шампионат Ла Лига да продолжи и да се игра во овој архипелаг долж западниот брег на Африка.

Архипелагот е далеку од шпанското тло погодено од коронавирусот, а претседателот Хорхе Марисал испрати писмо до претседателите на Фудбалската федерација на Шпанија и Ла Лига, организаторите на првенството.

– Растојанието делумно ги заштити островите од ширење на вирусот, за разлика од она што се случи во другите делови на шпанските територии. Имаме доволно фудбалски игралишта и лиценца за играње од Примера, а имаме и терени за физичка подготовка на играчи – рече Марисал, кој се уште нема добиено одговор од лидерот на шпанскиот фудбал.

Првенството беше прекинато на 13 март, кога беше прогласена вонредна состојба.

Поврзани вести

Дешан ќе добие понуда за продолжување на договорот со Франција

Влатко Зорба

Легендарниот Фергусон остро се спротивстави на создавање на европска Суперлига

Артета за Озил: Совеста ми е чиста

Влатко Зорба

Рудигер за расизмот: Кога ќе заврши овој апсурд?

Влатко Зорба

Лев кажа кои репрезентации се подобри од Германија

Влатко Зорба

Белоти понуден на Манчестер Јунајтед