Фудбал

Легендарниот голман објави писмо: „Дојде време…“

Икер Касиљас, еден од најдобрите голмани на сите времиња, и официјално ја заврши кариерата.

Поранешниот претставник на Шпанија ја донесе очекуваната одлука, откако доживеа срцев удар во мај минатата година.

Тој најави дека ќе се обиде да се врати на терените, но сепак донесе одлука да се пензионира на 39-годишна возраст.

„Време е да се збогувам. Почнав да играм фудбал пред 30 години“, потсети Касиљас.

Шпанецот истакна дека имало различни моменти за време на тоа патување.

„Во овој момент, од оваа перспектива, можам да кажам дека сè беше вредно за тоа“, истакна Касиљас.

Медиумите во Шпанија изјавија дека тој може да се врати во Реал Мадрид и да добие позиција на советник на претседателот на клубот, Флорентино Перез.

Тој најголемиот дел од кариерата го помина во Реал Мадрид, а во последните пет сезони бранеше за Порто.

Со „кралскиот клуб“, тој освои три титули во Лигата на шампионите, два супер купа на УЕФА, Светското клупско првенство на ФИФА, два интерконтинентални купови, пет титули во Ла Лига, два Кралски купа и четири трофеи во Суперкупот на Шпанија.

Во дресот на Порто, тој освои две титули во Примера, Купот и Суперкупот.

Тој беше член на репрезентацијата на шпанската фудбалска репрезентација, со која го освои Светското првенство во 2010 година, и двете титули на европски шампиони (2008, 2012).

Поврзани вести

Ги нема Милер и Левандовски, нема проблем – нова победа за Баерн

Влатко Зорба

Пеп по поразот: Игравме добро

Влатко Зорба

Меси стави точка: Децата плачеа кога реков дека си одам, никогаш нема да одам на суд со Барса

Влатко Зорба

Солскјер: Рашфорд ја прикажа најдобрата партија под мое водство

Влатко Зорба

Преседан: Бока игра натпревар со заразени играчи

Влатко Зорба

Балаков си даде оставка од функцијата селектор на бугарската репрезентација

user4