Фудбал

Ливерпул со пресврт до победа во дербито против Арсенал, прв гол за Жота

Ливерпул го продолжи одличниот настап од почетокот на сезоната. „Црвените“ ја забележаа третата победа во новата кампања откако го совладаа со 3-1 Арсенал на „Енфилд“. Избраниците на Јирген Клоп имаа огромна предност во текот на целиот натпревар, но гостите поведоа во 25-тата минута по голот на Лаказет.

Англискиот шампион одговори секунди подоцна кога Мане изедначи и за неколку минути веќе водеше. Енди Робертсон, кој погреши за противничкиот гол, возврати со погодок за 2: 1. Непосредно пред крајот, новиот додаток Диого Жота го постигна својот прв гол за клубот. Португалецот се појави во игра во 80-тата минута и ова беше негов прв натпревар со Ливерпул во Премиер лигата.

Тимот од Мерсисајд имаат вкупно 9 поени и веќе немаат пораз на 61 последователен натпревар. За Арсенал ова беше прв пораз во новата кампања, откако тимот започна со два успеси.

Поврзани вести

Куртоа е шампион и со Реал и со Атлетико, влезе во историјата

Мурињо: Ако размислам за казната на Сити, се поставува прашањето дали вториот од 2018 година ќе стане шампион

Влатко Зорба

Бензема не е добредојден во репрезентацијата на Алжир

Влатко Зорба

Ромелу Лукаку не се качи на авионот за Барселона

Влатко Зорба

Гвардиола: Динамо се бранеше брилијантно, тоа беше неверојатна битка

Влатко Зорба

Случај „Сала“: Кардиф разочаран од одлуката на ФИФА да плати шест милиони евра на Нант

user5