Фудбал

ЛШ: Мората му донесе победа на Јуве во Киев

Италијанскиот шампион Јувентус победи со 2-0 на гостувањето кај Динамо (Киев) во натпревар од групата „Г“ во Лигата на шампионите.

Во отсуство на Кристијано Роналдо, тренерот на гостите Андреа Пирло се обложи во напад на Алваро Мората и нашиот Дејан Кулушевски. Федерико Киеза, Арон Ремзи и Хуан Куадрадо ја формираа втората офанзивна линија.

Шпанецот ја оправда довербата, кој се најде во стартерите место Пауло Дибала, и ги постигна двата гола во 46-тата и 84-тата минута.

Така, Јувентус ги зеде првите бодови во својата група, во која се и екипите на Барселона и Ференцварош.

Во вториот ран дуел од денешната програма, Бриж го започна ударно учеството во Лигата на шампионите. Белгискиот тим го совлада Зенит како гостин со 2-1, а победничкиот гол падна во дополнителното време и беше дело на Шарл де Кетелар.

Пред тоа, Емануел Денис го отвори резултатот во 63-тата минута, а во 74-тата, голманот Итан Хорват постигна автогол по ударот на Дејан Ловрен во гредата и рикошет.

Двете екипи одиграа многу разочарувачко прво полувреме и многу подинамично второ. Русите реагираа по голот и беа близу до целосен пресврт, но наместо тоа испуштија еден бод.

Во следното коло Зенит ќе гостува кај Борусија (Дортмунд), а Бриж е домаќин на Лацио.

Поврзани вести

Рој Кин смета дека борбата за титулата во Англија е завршена

Влатко Зорба

Роналдо позираше во Луј Витон пижами од 2.000 евра, брутално го исмеаја (ФОТО)

Александар Петровски

Нејмар го победи коронавирусот

Влатко Зорба

Раниери предложи пет замени по натпревар

Артета пресреќен по победата против Јунајтед

Влатко Зорба

Во Тотенхем и Њукасл, ги земале службените телефони и лаптопи на сите свои вработени