Фудбал

„Марка“: УЕФА подготвува за Ф4 за Лигата на шампионите

Лигата на шампионите 2019/20 ќе заврши со „фајнл-фор“ турнир во Истанбул, откако пред тоа ќе се одигра само еден натпревар во четвртфиналето!

Инсајдери на шпанска „Марка“ стигнаа до оваа вест, која овој вторник се пофали со информациите за разговорите во Нион.

Водечки шпански спортски весник објави дека „скоро сите членови на Извршниот одбор ја поддржуваат идејата за Ф4 турнир за четирите најдобри екипи. Домаќин треба да биде Истанбул.

Резултатот од најсилното европско фудбалско натпреварување би дошло по четвртфиналето во кое, според овој предлог, би се играл само еден натпревар!

Во овој момент Аталанта, Атлетико, Париз Сен Жермен и Лајпциг го освоија пласманот меѓу осумте најдобри, додека пандемијата на коронавирусот пристигна пред возвратниот натпревар помеѓу Јувентус – Лион, Манчестер Сити – Реал Мадрид, Баерн Минхен – Челзи и Барселона – Наполи.

Првите натпревари би се одиграле на 8 август, а Лигата на Европа би продолжила истата недела, каде паузата се случи непосредно пред крајот на 1/16-финалето.

„Марка“ тврди дека ова е „План А“ во стратегијата што УЕФА ја подготвува за 17 јуни.

Претпоставката е дека овој „потег“ од сезоната 2019/20 до август, кога требаше да траат квалификациите за сезоната 2020/21, би можел значително да го помести стартот на нашите клубови во европските натпреварувања следното лето.

Поврзани вести

Гвардиола: Напишав „благодарница“ до Премиер лигата за нашиот распоред

Влатко Зорба

Мурињо: Ла Лига е многу поинтересна од порано

Влатко Зорба

Почетино: По ваков пораз треба да се држиме заедно

Влатко Зорба

Играчите на ПСЖ ќе бидат побогати за милион евра ако ја освојат ЛШ

Влатко Зорба

Роналдињо има ново хоби: Учи за столар во затворот во Парагвај

Газдите на Наполи размислуваат за отпуштање на Гатузо