Фудбал

Меси е најплатен фудбалер за 2019 година

Sвездата на Барселона, Лионел Меси е најплатен фудбалер за 2019 година, открива „Франс Фудбал“.

Имено, тој во текот на минатата година заработил 133 милиони евра од договори и реклами.

Заработка на фудбалери во 2019 година:

1. Лионел Меси – 133 милиони евра
2. Кристијано Роналдо – 121 милиони евра
3. Нејмар – 96 милиони евра
4. Герет Бејл – 39 милиони евра
5. Антоан Гризман – 39 милиони евра
6. Еден Азар – 35 милиони евра
7. Андрес Иниеста – 34 милиони евра
8. Рахим Стерлинг – 34 милиони евра
9. Роберт Левандовски – 29 милиони евра
10. Килијан Мбапе – 27 милиони евра.

Поврзани вести

Липи: Сезоната во Италија треба да се доигра

Мурињо: Завршување на сезоната би било добро за сите нас

Влатко Зорба

Сари лут на своите играчи по поразот од Верона

Вудвард со ветување што ќе ги испрати навивачите на Јунајтед во екстаза

Раниери предложи пет замени по натпревар

Холанд преговара со Борусија Дортмунд