Фудбал

Милер и Хумелс на проширениот список за ОИ во Токио

И покрај тоа што испаднаа од сметките на Германија минатата година, поранешните светски шампиони во Бундестимот, Матс Хумелс и Томас Милер се изненадувачки кандидати за влез во тимот за Олимпијадата во Токио, откако беа вклучени во прелиминарниот список од 50 играчи за германскиот тим.

Екипата нема да биде финализирана до јуни, но и 31-годишниот централен дефанзивец Борусија Дортмунд Хумелс и 30-годишниот напаѓач Баерн Минхен Милер се на проширениот список на играчи, предаден од Стефан Кунц, кој ќе ги предводи Германците во јапонската престолнина. Фудбалскиот турнир на Олимпијадата, што ќе се одржи помеѓу 24 јули и 9 август, е за играчи до 23-годишна возраст, но секоја екипа има право да додаде тројца постари играчи.

И покрај тоа што одигра клучна улога во освојувањето на светската титула 2014 година во Бразил, Хумелс и Милер беа „исфрлени“ од селекторот Јоаким Лев во март, откако националниот тим не успеа да ја надмине групната фаза на СП 2018 во Русија.

Германија пак, се најде во групата Ф на Европското првенство, заедно со светскиот шампион Франција и актуелниот шампион Португалија.

Поврзани вести

Ливерпул ја поддржува позицијата на Клоп за учеството на младинскиот тим во натпреварот против Шрусбери

Никола Поповски

Иднината на Гвардиола во Манчестер Сити зависи од засилувањата на лето

Фудбалер усмрти судија за време на натпревар во Мексико

Твитер реакции по вечното српско дерби: Ало, ортопедија му ја наместивте ли кичмата на Дегенек?

Црвена звезда ги намали платите на играчите за 50 отсто

Историскиот меч Македонија – Косово ќе се игра без публика