Фудбал

Мурињо: Топ 4 со Тотенхем би бил мојот најголем успех

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо смета дека евентуалниот влез на Спарси во топ 4 ќе биде неговиот најголем успех по тековните околности.

И покрај големите достигнувања и трофеи во самата кариера, Мурињо признава дека ситуацијата во Тотенхем во моментов значи дека пласман во топ 4 ќе биде сериозен триумф. Ова е особено точно по загубата на вездите Хари Кејн и Хјун-мин Сон за долго време. Корецот дури ќе биде аут од терените до крајот на оваа кампања.

Во претходните години тој тврдеше дека да се биде второпласиран со Манчестер Јунајтед во сезоната 2017/2018 е неговото најдобро достигнување, но очигледно кризната состојба ги смени ставовите.

„Според околностите, мислам дека Топ 4 со Тотенхем дефинитивно би било најдоброто достигнување во мојата кариера“, беше краткиот одговор на Мурињо на темата.

Тотенхем оди на гости кај Челзи во големото дерби од 27-то коло, а средбата е утре со почеток во 13:30 часот.

Поврзани вести

Реал ги нуди Бејл, Крос или Иско како дел од договорот со Погба

Влатко Зорба

Погба ќе почека за своето враќање на терен, се разболе

Поранешниот клуб на Несторовски и Трајковски повеќе не постои: Згасна Палермо

user5

Тотенхем: За 25 милиони фунти годишно ќе го смениме името на стадионот

Никола Поповски

Менхегладбах остана лидер во Бундеслигата по триумфот над Баерн (ВИДЕО)

Џака претера – ги пцуеше фановите на Арсенал (ВИДЕО)

Влатко Зорба