Фудбал

Мурињо воодушевен конфликтот меѓу Лорис и Сон: Прекерасно! (ВИДЕО)

Жозе Мурињо, менаџер на Тотенхем, го коментираше конфликтот меѓу неговите двајца фудбалери, Иго Лорис и Хун Мин Син.

Инцидентот помеѓу голманот и напаѓачот на Тотенхем се случи на полувремето на натпреварот со Евертон, кој момчињата од Лондон го добија 1: 0.

Лорис и Сон се впуштија во „пожесток“ вербален конфликт кога одеа кон соблекувалната, што можеше лесно да се претвори во физички, а соиграчите реагираа на време и ги разделија.

Мурињо рече дека е воодушевен од конфликтот и дека нема „злобна крв“ меѓу Лорис и Сон, но дека една ситуација едноставно ескалирала.

„Прекрасно. Кавгата дојде како резултат на нашите состаноци, ако сакате да обвините некого, обвинете ме мене. Јас бев тој што ги критикуваше моите момци, ако се прашувате зошто, тоа е затоа што тие не се критикуваа доволно. Тие мораат да бараат повеќе едни од други. Сон е одличен човек, сите го сакаат, но капитенот му кажа неколку работи за тоа како да придонесува повеќе за тимот, а вие ја видовте реакцијата. Секогаш кога некој играч покажува карактер, јас нема да се жалам“, рече Мурињо.

Поврзани вести

Официјално: Тотенхем се раздели со Почетино

Заха поднесе тужба против неговиот агент

Влатко Зорба

Премиерот на Италија: Сите натпревари од следното коло од Серија А можат да бидат одложени поради коронавирусот

ЛШ: Сити со прва победа над Реал, Јувентус поразен од Лион

Никола Поповски

Венгер: Изградивме нов стадион, но душата ја оставивме на Хајбери

Никола Поповски

Градоначалникот на Бергамо: Натпреварот Аталанта – Валенсија од Лигата на шампиони стана биолошка бомба