Фудбал

На српски репрезентативец му се заканува 6 месеци затвор

Поради еден потег сериозно би можел да настрада еден од најдобрите фудбалери на Србија, Лука Јовиќ.

Првото основно јавно обвинителство поднесе обвинение до Првиот основен јавен суд во Белград против српскиот репрезентативец и ас на Реал Мадрид, Лука Јовиќ (23) поради сомневање дека не се придржувал до мерките за сузбивање и спречување на ширење на коронавирусо во Белград овој март.

Имено, во тоа време, Јовиќ не постапил според одлуката на санитарната инспекција на Министерството за здравство, кога по пристигнувањето од Мадрид му беа изречени две недели домашна изолација.

Во тој момент Шпанија беше епицентар на вирусот и најголемото жариште на светот, а осомничен е дека сторил кривично дело непочитување на здравствените регулативи за време на епидемијата, затоа што го напуштил своето место на живеење во периодот на задолжителна изолација на куќата, а во неговиот стан било пронајдено уште едно лице.

Поврзани вести

Италија повтори рекорд стар 80 години

Влатко Зорба

Саутгејт го отстрани Стерлинг од репрезентацијата

Ждрепка во Лига Европа: Манчестер на испит

Влатко Зорба

Погба во почетниот тим на Јунајтед за „Боксинг деј“

Боатенг казнет за напуштање на карантинот поради неговиот болен син

Влатко Зорба

„Баварската машинерија“ под водство на Флик е најефикасниот тим во ТОП 5 лигите во Европа